Pohled pod pokličku českých psychoterapeutů

Najít si správného terapeuta může být někdy těžký. Dejte si čas a nebojte se odejít od někoho, kde budete cítit, že to není ono. Existuje mnoho různých psychoterapeutů, opravdu hodně a třeba jeden z nich na vás čeká 🙂 K zamyšlení a prvotní orientaci nabízím mé vlastní rozdělení podle mých letitých zkušeností. 

 

  1. Terapeut empatik

Tito profíci jsou výborní díky skvělý empatii. Dají vám pocítit co v té konkrétní situaci cítíte. Stačí říct v jaké situaci se nacházíte a terapeut vám pomůže se v situaci vyznat, kde jste vy, nebo třeba co cítí druhá strana. I když jsou tito odborníci skutečnými profesionály, jsou také velmi citliví. Moje životní terapeutka mi říkala, že žádného „Hraničáře“ (člověka s hraniční poruchou osobnosti) by do terapie nevzala, jakákoliv agrese by zničila terapeutický vztah s pacientem.

Ano, velmi blízká ji byla silná mužská energie, vzala si za manžela hodně osobitého kickboxera.

V rámci psychoterapií zůstávají skutečnými profíky.

  1. Terapeut profesionál

Myslím na svojí lékařku mimo jiné výbornou psychoterapeutku, která zůstává profíkem za všech okolností. Těmto lidem neschází empatie a nic, co potřebují k práci s klienty.

  1. Terapeut teoretik

Tito terapeuti jsou více teoretičtí než praktičtí. Splňují roli profíka, určitě vám dají hodně podnětů k zamyšlení. Mám na mysli svoji klinickou psycholožku z léčení při hospitalizaci. Byla ve středním věku a mluvila víc, než já (to může být samozřejmě nevýhoda). Když jde do tuhého, může se kouzlo psychoterapie vytratit. Jako klinická psycholožka si v souvislosti se mnou vytvořila zřejmě určitou teorii a nerada se od ní vzdalovala… Nevím, jestli se mi ve skutečnosti dokázala přizpůsobit a opravdu měnit své předpoklady a teorie v důsledku toho, jak mě poznávala.

Obecně se dá říct, že většina psychoterapeutů jsou teoretici a klienti naráží na nepochopení. Jednoduše řečeno je potřeba aby klient a psycholog mluvili „stejným jazykem“. Pokud terapeut není bývalý klient či pacient, roste riziko, že vám nebude rozumět.

  1. Terapeut pacient

„…Na dalších terapeutických hodinách doktorka Štormachová skoro usínala! Byl jsem v rozpacích, nevěděl jsem, jak jí mám naznačit, že je mi to nepříjemné. Když jsem ji asi po takové třetí podobné „léčbě“ řekl, že se po terapii musím pokaždé svěřit, zkrátka vymluvit své kamarádce, nebo babičce, abych se zase cítil v klidu, začala mi sprostě nadávat: „Tak vy mi budete říkat, že moje terapie stojí za hovno?“- „Ne, radši to ukončeme“, řekl jsem s velkou úzkostí: „..prostě si nesedíme, já půjdu,“ prohlásil jsem téměř prorocky, protože časem jsem si uvědomil, že je opravdu důležité, aby se klient s terapeutem navzájem sladili.“ Tito terapeuti jsou labilní. Můžou vám sice krátkodobě pomoci, ale radši se jim vyhněte!

 

  1. Terapeut kamarád

S tímto typem terapeuta či terapeutky jsem se setkal v adiktologickém prostředí (adiktologie je nová vědní disciplína, která se zabývá závislostmi). S terapeutkou Jarmilou si tykáme. Jarmila je profík s dlouholetým výcvikem. Specifikem je, že lidé závislí na drogách či alkoholu takového terapeuta potřebují. Tykání je ale jinak dost problematický v psychoterapeutickém vztahu.

 

  1. Terapeut kariérista

Tento terapeut často kouzlo psychoterapie nepozná. Občas se jedná i o lidská selhání. I psychoterapeuti jsou lidi se svými mindráky.  Jde prostě o lidi kariéristy, ti ale do této branže myslím moc nepatří.

Lidičky, hlavu vzhůru, je rok 2016 a v dnešní době existuje řada velmi dobrých a zkušených terapeutů. Vřele doporučuji vyzkoušet službu některého z nich.  Myslím, že člověk s úzkostí si zkrátka zaslouží někoho, kdo ho bude mít skutečně rád 🙂 Audio pod textem je jen pro doplnění. Je tak trošku o mých peripetiích s psychoterapeuty, nicméně nakonec jsem našel toho pravého!!!

Článkem provázel Honza Tesař, kouč a terapeut osobního rozvoje

 

Profile photo of Honza

Honza

Osobní kouč a konzultant

Komentáře