Hněv a jeho uzdravující síla

Jsou zloba a hněv špatné?

Většina lidí si myslí, že hněv, zloba a agresivita jsou špatné. Ale je tomu skutečně tak? Jistě, zloba je, řekněme, pokřivený způsob, jak se hněváme. S agresivitou je to složitější, u tohoto slova totiž došlo k posunu významu. A hněv? Hněv je užitečný, a pokud nedojde k jeho pokřivení, nemusí být ani dobrý, ani špatný.

Jak se správně hněvat?
úzkostná porucha osobnostiVíte, že vás učím autentičnosti. Co to znamená? Minimálně to, že prodleva mezi událostí, která vás naštvala, a emocionální reakcí má být minimální. Rozhněvejte se hned a tady!
Může se totiž stát, že když svůj hněv potlačíte a příliš rozumově si ho zdůvodníte, nahromadí se ve vás a jednou vám emoce bouchnou jako saze v kamnech a nadělá to víc paseky, než kdybyste dali průchod svým emocím hned. Řeknete si například: „Racionální, logicky uvažující a civilizovaný člověk si dokáže udržet chladnou hlavu. Dokáže se ovládnout. Rozčilují se jen hlupáci.“ Ze společenského hlediska je to jistě pravda, ale z psychologického tak docela ne.
Ukažme si to opět na modelové situaci: Malý chlapeček na pískovišti usurpuje o dva roky mladší holčičku. Potom přijde maminka holčičky a trpělivě a neměnným tónem člověka nad věcí chlapečkovi vysvětluje, že to, co udělal, není dobrý. Kde je chyba? Maminka holčičky chlapečkovi nedává jasně najevo, že se zachoval špatně a nazlobil ji tím. Ten kluk v tom má asi pěkný zmatek. Kdyby dostal vynadáno, prospělo by mu to spíš – z výchovného i emocionálního hlediska.

Nevybuchujte, buďte asertivní
Tímto článkem vás samozřejmě nechci nabádat k tomu, abyste se hned pohádali s člověkem, který vás naštve, ale když s jistou dávkou asertivity řeknete svůj názor, upustíte tím ventil a nebude se ve vás hromadit negativní energie.

Když v sobě máte přespříliš nahromaděné negativní energie, to potom třeba i vybuchnete a začnete mlátit do věcí. Pokud máte takovýto problém, dejte si čas, začněte pozvolna upouštět vnitřní přepětí a pak se snažte být autentičtí – tak, jak už jsem popsal.
Pokud jste se nikdy moc nehněvali, netrestejte se za to, že při první zkušenosti vybuchnete. Nikdo není dokonalý. Na rovinu – já měl více jak desetileté období, kdy jsem vybuchoval poměrně často.

Víte, že když se hněváte, vlastně tím druhému prokazujete úctu?

Článkem vás provázel Honza Tesař, osobní kouč a terapeut NLP

Profile photo of Honza

Honza

Osobní kouč a konzultant

Komentáře