Karikatury Boha

Náš mozek můžeme vnímat jako superpočítač. I on má své programy, které ho řídí.

Programy našich rodičů

Přemýšlím o výchově rodičů. Znáte jaké různé karikatury a falešný představy Boha vám můžou předat například rodiče? (Rozumějte, že oni byli v roli jakýchsi bohů, když jsme byli malí)

Co takhle Bůh „policajt“?

Karikatura Boha „policajta“ má nejčastěji původ v rodinách, kde fungovala výchova s přemírou kontroly a usměrňování. Ve vašem chování se pak komentuje to negativní, pozitivní chování je samozřejmostí. Rodičovská láska je v tomto případě podmínečná: „Budeš- li nás poslouchat, uklízet a mít dobrý známky ve škole, bude všechno v pořádku. Jestli ne, ani se k nám nehlas!“programování

To pochopitelně malé dítě či mladého člověka v době dospívání hluboce zasahuje. Věčné pronásledování čímsi, kdy nevíte co se děje… nevíte proč máte úzkosti… Úzkost bez příčin. Znáte to, ne?

A samozřejmě se v rodičovských poselstvích často objevuje i jiná karikatura. Bůh „zaměřený na výkon“.

Problém spočívá v tom, že se pomyslné maximum toho, co se snažíte dělat, blíží nekonečnu. Znáte dnešní dobu. Je to fata morgána, co se člověku vzdaluje. Vaše svědomí není ničím spokojeno, tím pádem ani člověk s takovými nároky není spokojen. Vždycky toho mohl udělat víc, mohl to udělat lépe, mohl se víc snažit, nebo mít čistší úmysl. A vy jste ždímáni z posledních sil.

Pokud vám to něco dalo, budu moc rád. Váš průvodce Honza Tesař

Profile photo of Honza

Honza

Osobní kouč a konzultant

Komentáře