„Ať už se svým vlastním egem bojujeme nebo spolupracujeme, jedná se v každém případě o velmi důležitý krok na cestě ke zvládnutí úzkostí.
Většině lidí stačí jen naznačit, že mají ego, a hned se propadají do hanby, jakoby měli nějaké stigma odsuzující je k věčnému zatracení. Poté hledají všemožné techniky, jak by to „ego“ rozpustili, odstranili, zbavili se ho, protože se necítí být hodni sami sebe a být hodni sebelásky.
Navíc se v poslední době stalo velkou módou rozdělovat lidi podle jejich jednání na ty, co jednají z EGA a na ty, co jednají ze SRDCE. Ti, kdo takto dělí ostatní, si vlastně vůbec neuvědomují, co tím říkají o sobě. A tak je nechme promlouvat o jejich strachu z nedokonalosti i o jejich pocitech, že nejsou dobří takoví, jací jsou a řekněme si, co vlastně ego je.
EGO je naše vlastní osobnost. Je to naše velká síla, bez níž bychom se stěží rozhodovali. Jak to tedy doopravdy je s tím egem?
Jako lidé jsme se velké části své síly vzdali ve prospěch těch, co za nás mají hovořit a rozhodovat. Chce však duchovní svět, abychom se vzdali i té síly, která nám ještě zbyla?
Navíc je ego nástrojem poznání a získávání zkušeností. Když prožíváme sami sebe a Stvořitel zároveň vše prožívá skrze nás, je to právě a jen naše ego, díky němuž si své zkušenosti pamatujeme. Těžko můžeme kdy dosáhnout moudrosti, pokud se vzdáme poznání.
Jak bychom měli zacházet sami se svým egem? Máme s ním tvrdě bojovat nebo máme své ego prostě přijmout?? Opravdu je tím správným a jediným cílem zbavení se vlastního ega?
Je pravda, že jedna věc je ego rozpustit a odstranit a zcela jiná věc je s ním spolupracovat a pochopit jeho sílu a možnosti.
Už teď začíná z kontextu vyplývat, že cílem nebude zbavit se ega, ale pochopení je, přijmout je a pracovat s ním. Vůbec nejlepší by bylo dosáhnout takového stavu, kdy ego bude spolupracovat s vaší duší a dobrovolně jí přenechá vůdčí pozici. Tento proces ale můžete nastolit pouze v případě, že se nesnažíte nic zničit ani proti tomu působit či bojovat….
Článek zpracoval váš průvodce Honza Tesař, osobní kouč orientovaný na terapii
Komentáře