Strach dělá z lidí vězně. Naděje jim dává křídla.

Nadpis pro tento příspěvek není ode mne, ale je jakýmsi úvodem k filmu Vykoupení z věznice Shawshank.

Úžasný film. Čeští diváci tento film stále hodnotí jako historickou jedničku (na československé filmové databázi) Co nám film může říct k problematice úzkosti?

Nejdříve si řekněme o čem film je. Je natočený podle novely Stephena Kinga. Jde o strhující příběh o přátelství, naději a moudrosti s velmi výraznými hereckými i charakterovými osobnostmi. Andy přichází do vězení v Shawshanku jako nový vězeň podezřelý z vraždy. Spřátelí se s doživotně odsouzeným Redem a společně se snaží přežít v nelidském prostředí vězeňského systému.veznice

Odmítají upadnout do rezignace a dodávají naději sobě i spoluvězňům.

Příběh Andyho je příběhem neustálé titěrné práce den po dni. Každý den hlavní hrdina vydlabe kousek ze zdi, aby se po letech „prokopal“ až mimo území věznice.

Nechybí zde do detailu promyšlený plán.

Náš život je taky trochu otroctví a někdy i vězením. My se můžeme učit, že právě trpělivost, titěrná a drobná práce vás nakonec přivede k cíli. Učme se společně trpělivosti a důvtipu.

Když budete mít chvilku, mrkněte na film a nenechte se odradit tím, že je převážně z vězeňského prostředí. Film s nejpřekvapivějším, nejsilnějším, nejduchaplnějším a nejkrásnějším představitelným koncem…

Článkem vás provázel Honza Tesař, osobní kouč

 

 

Profile photo of Honza

Honza

Osobní kouč a konzultant

Komentáře