Vliv hormonů na naše tělo

Každý již ve svém životě zažil stresové situace a zároveň některé faktory svého života také vnímá jako stresové. Ale i když je téměř každý ve svém životě pozoruje, nereagujeme na ně stejně. Jestliže se cítíte neustále ve stresu, váš mozek prochází biochemickými a strukturálními změnami. Chronický stres vede k depresi, úzkosti, nechuti se rozhodovat, nespavosti a narušuje paměť.

Když jste ve stresu, vaše tělo produkuje dva stresové hormony – adrenalin a kortizol.Tyto hormony mohou být v určitých situacích požehnáním, ale také prokletím. Pomáhají vám myslet a pohybovat se rychleji v nebezpečných situacích. Dokonce vám mohou zachránit život.

Adrenalin je produkován v případě potřeby a především v případě extrémního vzrušení (vybuzení). Na druhé straně kortizol proudí vaším systémem po celý den. A to je nebezpečné.obrazek-i

Příliš mnoho kortizolu může narušit funkce vašeho těla, způsobí rezistenci vůči inzulinu, přibývání na váze, osteoporózu a zažívací problémy. Vědci se dnes také intenzivně zabývají předpokladem, že stres vede k epidemii Alzheimerovy choroby.

Ztráta paměti je úměrná množství vyprodukovaného kortizolu. Kortizol vytváří přebytek neurotransmiteru glutamátu. Glutamát poškozuje hippocampus (sídlo vzpomínek) nadbytkem volných radikálů, které vytvářejí díry do buněčných stěn, což vede k jejich prasknutí a zániku.

Kortizol také zastaví tvorbu serotoninu (zklidňující neurotransmitér) a BDNF (brain-derived neurotrophic factor, v překladu neuronální růstový faktor), přičemž oba jsou nedílnou součástí při formování nových mozkových buněk.

Ale to ještě není to nejhorší. Zatímco stres na jedné straně ničí váš hippocampus, na druhé straně se rozrůstá vaše amygdala, centrum strachu vašeho mozku. Stres vytváří nová neuronová spojení v této části mozku, vy zažíváte stále více strachu a obav, což způsobuje další stres. Tento začarovaný kruh způsobí omezenou schopnost myslet pozitivně a realisticky a může vést až k problémům s neustálým pocitem úzkosti.

Zdroj: kouč emočních rovnic Aleš Kalina

Profile photo of Honza

Honza

Osobní kouč a konzultant

Komentáře